Wydrukuj tę stronę

Serbia - Macedonia - Albania - Czarnogóra - Bośnia I Hercegowina

 

Termin: 11-23.08.2021

 

Cena: 2590 zł / os.

 

1 DZIEŃ 12.08

Wyjazd z Rzeszowa o 6,30 .Przyjazd do Miszkolc Topolce / Węgry / zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji. Wieczorny relaks i kąpiele w kompleksie basenów termalnych. Nocleg

 

2. DZIEŃ / 13.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Nowy Sad - Serbia, zobaczymy najbardziej znaną atrakcję turystyczną twierdzę Petrovaradin z XVI – XVIII w oraz zabytkową dzielnicę miasta Stari Grad. Znajduje się tam wiele zabytkowych świątyń prawosławnych, katolickich, greckokatolickich, ewangelickich i innych, a także synagoga. Przez Serbów Nowy Sad jest często nazywany Serbskimi Atenami. Przyjazd do Belgradu, Belgrad - stolica Serbii, gdzie na trasie przejazdu zobaczymy górującą nad miastem dwustumetrową Avala TV Tower, znany deptak Knez Mihailova i okolice, Parlament Serbii, cerkiew św. Sawy- największa cerkiew prawosławna na świecie, którą zwiedzimy, Stary Pałac w Belgradzie dynastii Obrenoviciów, twierdzę Kalemegdan przy ujściu Sawy do Dunaju, grób mauzoleum Josipa Broz Tito o nazwie Kuća Cveća (Dom Kwiatów) w pobliżu wzgórz Topčider i Košutnjak, obiad w porze kolacji, nocleg.

 

 

3. DZIEŃ / 14.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Zwiedzimy Park Archeologiczny Viminacium. W wyrobisku kopalni węgla Drmno k. Kostolac znaleziono szkielet mamuta sprzed ponad miliona lat, obecnie - Mammoth Park oraz zobaczymy wiele innych cennych eksponatów z okresu rzymskiego. Następnie przejazd do stolicy Macedonii - Skopje, wieczorne zwiedzanie miasta. Stare i Nowe Miasto połączone Kamiennym Mostem. Stara Carsija - dawny turecki bazar u stóp wzgórza z twierdzą Kale, to orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami. Wizyta w miejscu urodzenia oraz Domu Pamięci Matki Teresy z Kalkuty (Agnes Gonxha Bojaxhiu) – albańskiej zakonnicy. Obiad w porze kolacji, nocleg.

 

4. DZIEŃ / 15.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd do Ochrydy - Macedonia, zwiedzanie miasta wpisanego na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaosnik. Św. Klemens z Ochrydy, uczeń świętych: Cyryla i Metodego, arcybiskup Ochrydy, pierwszy biskup i apostoł Bułgarii, współtwórca rytu słowiańskiego- Święty prawosławny, grekokatolicki i katolicki. Odbudowano cerkiew Świętego Pantelejmona, gdzie umieszczono grobowiec św. Klemensa, który nawiedzimy. Wejście na mury Twierdzy cara Samuila górującej nad miastem. Zwiedzanie zakończymy „Pozdrowieniami z Ochrydu”, widokiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Zakwaterowanie w hotelu. Jezioro Ochrydzkie jest rozdzielone granicą między Albanię i Macedonię, wraz z otaczającym je regionem figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Obiad w porze kolacji, nocleg.

 

 

5. DZIEŃ / 16.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd do Tirany, zwiedzanie stolicy Albanii. Spacer rozpoczniemy od Placu Skanderbega - największego bohatera narodowego Albanii. W sercu współczesnej Tirany znajduje się najstarszy zabytek stolicy - XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya. Ponadto zobaczymy Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok - teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie rezimu komunistycznego. Przyjazd do Durres lub okolicy, które położone jest nad Adriatykiem. Miasto jest najważniejszym albańskim ośrodkiem turystyki i drugim co do wielkości miastem w Albanii. Elitarne miasto tętni życiem w ciągu dnia i nocy…. Zakwaterowanie w hotelu.

Czas na kąpiele morskie i słoneczne - leżing, smażing & plażing. Obiad w porze kolacji, nocleg.

 

 

6. DZIEŃ / 17.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Durres – cały dzień przeznaczony na wypoczynek i rekreację - leżing, smażing & plażing. Kąpiele morskie i słoneczne. Obiad w porze kolacji, nocleg. Dla chętnych Durres nocą – city Tour……….

 

7. DZIEŃ / 18.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd przez Czarnogórę do Medjugorie, zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg

 

 

8. DZIEŃ / 19.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Medjugorie nawiedzenie miejsc objawień, udział w Mszy Świętej; wejście na Górę Objawień w Podbrdo, Czas na skupienie i indywidualną modlitwę, powrót do miejsca zakwaterowania, obiad w porze kolacji, nocleg

 

9. DZIEŃ / 20.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Medjugorie nawiedzenie miejsc objawień, udział w Mszy Świętej; Droga Krzyżowa - Góra Krizevac. Czas na skupienie i indywidualną modlitwę. Obiad w porze kolacji, nocleg.

 

10. DZIEŃ / 21.08

Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd do Mostar, zwanym „tureckim” miastem. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z czasów prehistorycznych. Zobaczymy przepiękna starówką oraz słynny XVI w. most przerzucony nad rzeką Neretwą, Karadjoz-bey mosque uważany za najpiękniejszy meczet w Hercegowinie. Sarajewo – stolica Bośni i Hercegowiny ,założona przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Sarajewo, to sama esencja Bałkanów. Zobaczymy miasto, w którym katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety sąsiadują ze sobą od wieków. Współczesną ciekawostką jest m.in. tunel zbudowany podczas oblężenia Sarajewa. Miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Szacuje się, że w czasie jego użytkowania przeszło nim milion osób. Inwestycja pozwoliła na dostawy żywności i pomocy humanitarnej w tym również broni pomimo embarga. Zwiedzimy niezwykłe muzeum - fragment tunelu, dzięki któremu miasto przetrwało oblężenie w latach 1992-1995.Obiad w porze kolacji, nocleg.

 

 

11. DZIEŃ / 22.08

Śniadanie / stół szwedzki /,wyjazd w stronę Polski. Nocleg tranzytowy Muszyna Złockie, obiad w porze kolacji, nocleg.

 

12. DZIEŃ / 23.08

Śniadanie stół szwedzki. Krynica Zdrój, spacer po mieście. Powrót do miejsca zbiórki.

 

ŚWIADCZENIA:

Transport autokarem / dvd, klimatyzacja, cafe - bar, wc / na trasie przejazdu kawa, herbata gratis /opłaty drogowe, parkingi, noclegi w hotelu 2/3* pok. 2 osobowe, taksa klimatyczna, wyżywienie w/g programu + woda do obiadu

- pilot /przewodnik, ubezpieczenie KL 20.000 euro, NNW 20.000 zł, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG)

 

DODATKOWO PŁATNE:

Opłaty rezerwacyjne, słuchawki audioguide 30 zł, bilety wstępu + lokalni przewodnicy
35 euro / os. Płatne obligatoryjnie Pilotowi. Opieka duchowa - Msze Święte.

 

Proszę o zabranie strojów kąpielowych. Planowane „wisienki na torcie ….”

Wyświetlony 13122 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2020 11:28